Pakiety danych Internetu w Polsce sporo potaniały w ciągu ostatnich lat. Jednak związane było to również ze zmianą naszych przyzwyczajeń do korzystania Internetu w telefonie. Dlatego też wielu użytkowników smartfonów ma problem z ciągle zużywającymi się pakietami danych. Właśnie dla takich osób Google przygotowało aplikację Datally, która monitoruje oraz ogranicza przesył danych komórkowych.

Na samym początku Datally może wydawać się aplikacją, która nic nowego nie wnosi. System Android sam z siebie monitoruje to, w jaki sposób korzystamy z Internetu mobilnego. Każdy może sobie ustawić również odpowiednie progi alarmujące, które będą nas ostrzegać przed zbliżeniem się do limitu naszego pakietu danych. System operacyjny pokazuje również zużycie danych przez poszczególne aplikacje oraz pozwala na wyłączenie przesyłu danych za pomocą sieci komórkowej dla wybranych programów. Jednak opcje te są często ciężko dostępne. Dlatego też Google przygotowało aplikację Datally, która robi to samo, ale wszystkie potrzebne są łatwo dostępne.

Aplikacja Datally działa na smartfonach z Androidem 5.0 Lollipop lub nowszym.

Od strony technicznej Datally niczym nie różni się poprzednio wydanej przez Google na potrzeby testów aplikacji Triangle, która pojawiła się w czerwcu tego roku. Jednak była ona dostępna tylko na Filipinach, gdzie prowadzone były testy. Okazało się, że Filipińczycy za pomocą programu Google byli w stanie zaoszczędzić do 30% danych przesyłanych przez sieć komórkową. Datally działa za pomocą serwera VPN, który służy do dokładnego mierzenia ilości przesłanych danych oraz blokady wybranych połączeń. Z tego wszystkiego najciekawsza wydaje się opcja wyszukiwania pobliskich otwartych punktów Wi-Fi, z które później są oceniane przez użytkowników. W sklepie Play znajdziecie wiele aplikacji o podobnej funkcjonalności. Jednak Datally na ich tle wyróżnia się przejrzystym interfejsem oraz łatwością obsługi.

Źródło: Google

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.