Grupa Elefante złożyła niedawno wniosek do Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych z prośbą o przeznaczenie pasm 22 GHz, 23 GHz, 26 GHz, 70 GHz oraz 80 GHz do budowy systemu łączności zbudowanego ze sterowców umieszczonych 20 km nad powierzchnią Ziemi. Szalone? Pomysł ten podoba się Facebook’owi, który pragnie, żeby każdy z nas miał dostęp do Internetu.

Osoby, które mieszkają na obszarach mniej zaludnionych (np. zwłaszcza w górskich miasteczkach i na terenach przygranicznych) doskonale zdają sobie sprawę z tego, że z zasięgiem sieci komórkowych nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Problem ten jest jeszcze bardziej widoczny w Stanach Zjednoczonych, gdzie operatorzy zmagają się z problemem budowy sieci bezprzewodowych na obszarach rolniczych. Dlatego wiele firm wywodzących się z USA pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które pozwoliłyby na wszechobecny dostęp do Internetu. Dobrym przykładem takiej działalności jest projekt Google Loon, który opiera się na sieci złożonej z balonów stratosferycznych. Jednak inicjatywa ta ma jeden poważny problem. Wzniesione w powietrze balony przemieszczają się, a następnie lądują. Dlatego grupa Elefante chce do tego tematu podejść w trochę inny sposób. Tutaj za przesył sygnału miałby być odpowiedzialny sterowiec unoszący się 20 km nad Ziemią.

Facebook popiera pomysł stratosferycznych platform radiokomunikacyjnych

Czy stacja bazowa latająca 20 kilometrów nad naszymi głowami ma jakikolwiek sens? Elon Musk wierzy w tani i powszechny Internet satelitarny. Zatem sterowce latające niżej niż satelity, ale wyżej od samolotów pasażerskich, również mogą służyć do tego samego celu. Pomysł zaproponowany przez startup Elefante jest dość sensowny. Sterowce mogą “wisieć” nieruchomo w danym miejscu przez kilka lat oraz dysponują dużo większą mocą, niż stratosferyczny balon. Dlatego tego typu platforma może zapewnić pokrycie danego obszaru przy użyciu kilku pasm częstotliwości. Przepustowość takiego punktu miałaby wynosić 1 Tbit/s. Jednak prędkość ta nie będzie przeznaczona bezpośrednio dla użytkowników Internetu. W zamian tego typu platforma miałaby za zadanie dostarczyć łączność do stacji bazowych 5G oraz hotspotów Wi-Fi rozmieszczonych na dużym obszarze geograficznym. Niektórzy operatorze skrytykowali wniosek grupy Elefante, ponieważ opiera się on na niesprawdzonej technologii komunikacji bezprzewodowej. Jednak, jeśli przedsięwzięcie to okaże się sukcesem, to może ono pomóc operatorom sieci komórkowych w budowie ogólnokrajowych sieci 5G.

Źródło: RCRWireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.