Który operator uruchomi pierwszą sieć 5G? Wyścig wciąż trwa. Nową technologią interesują się nie tylko azjatyccy i amerykańcy operatorzy. Działająca w Afryce grupa Vodacom ogłosiła właśnie, że jest gotowa na wdrożenie sieci 5G w RPA. Powstrzymuje ich jedynie brak licencji na częstotliwości z pasma 3,5 GHz.

Dlaczego afrykańscy operatorzy chcą jak najszybciej zacząć korzystać z sieci 5G? Ponieważ w odróżnieniu od telekomów działających w Europie, nie muszą zapewniać zasięgu nowej technologii na terenie całego kraju. Sieci mobilne działające w RPA budowane są w taki sposób, żeby dobrze funkcjonowały w dużych miastach, gdzie jest duże skupisko użytkowników. Dlatego budowa kilku stacji bazowych 5G w strategicznych dla operatora miejscach, może okazać się inwestycją, która szybko się zwróci. Grupa Vodacom ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy związane z uruchamianiem sieci 5G w Afryce. Pierwsze stacje bazowe funkcjonują już w niewielkim kraju Lesotho, gdzie z nowej technologii korzysta dwóch strategicznych dla operatora klientów.

Działające w Afryce 5G oferuje 700 Mbit/s

Właśnie takie prędkości są możliwe do osiągnięcia w paśmie 3,5 GHz przy wykorzystaniu bloku o szerokości 100 MHz. Czy jest to dobry wynik? Szczerze mówiąc, to dokładnie taką samą wydajność widmową oferują sieci LTE-Advanced. Jednak 5G ma pewną przewagę nad sieciami LTE. Działające obecnie w Afryce stacje bazowe 5G nie osiągnęły jeszcze swojego pełnego potencjału. Obsługują one technologię Massive MIMO, która znacznie zwiększa ich pojemność. Oznacza to, że maksymalna prędkość pobierania danych dostępna jest nie dla jednego, a dla kilku użytkowników znajdujących się w obszarze obsługiwanym przez dany sektor stacji bazowej. Przedstawiciele sieci Vodacom zaznaczyli, że oferowane obecne rozwiązanie może przyspieszyć z 700 Mbit/s do 1 Gbit/s. Potrzebna jest do tego aktualizacja oprogramowania stacji bazowej oraz urządzeń abonenckich.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie. Kto dostarczył działające w Afryce stacje bazowe? Tego nie wiemy. Operator nie pochwalił się kto jest jego partnerem. Wiemy tylko, że Nokia i Vodacom South Africa podpisali w listopadzie 2017 roku porozumienia dotyczące wdrażania samodzielnych sieci 5G w Afryce. Chodzi tutaj o rozwiązanie nazywane 5G NR SA (Standalone), które nie zostało jeszcze zestandaryzowane przez organizację 3GPP. Całkiem możliwe, że to właśnie Huawei dostarczył rozwiązanie bazujące na roboczej wersji standardu.

Źródło: RCRWireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.