Ostatnio coraz częściej można usłyszeć o kolejnych sukcesach firm pracujących nad 5G. Jednak do tej pory najczęściej mieliśmy do czynienia z wynikami testów przeprowadzonych z udziałem sprzętu tylko jednego dostawcy. Natomiast przy wdrażaniu nowej technologii najważniejsze są testy kompatybilnościowe, podczas których sprawdza się, w jaki sposób współpracują ze sobą urządzenia przygotowane przez różne firmy. W przypadku 5G wspólnym mianownikiem jest standard opracowywany przez organizację 3GPP.

Aktualnie trwają prace nad 15 wydaniem standardu, który opisuje między innymi pierwszą warstwę protokołu radiowego użytego w 5G New Radio. Finalna wersja tego standardu ma być gotowa we wrześniu przyszłego roku, ale firmy zrzeszone wokół 3GPP już pracują nad implementacją dotychczas ustalonych fragmentów. Jednym z istotnych punktów prowadzonych prac było wykonanie połączenia z udziałem urządzeń pochodzących od różnych dostawców. W tym celu ZTE przygotowało stację bazową a Qualcomm prototyp urządzenia klienckiego. Cały test został przeprowadzony w centrum innowacji operatora China Mobile.

System uruchomiony przez ZTE oraz Qualcomma charakteryzuje się prędkością na poziomie 1,4 Gbit/s oraz opóźnieniem wynoszącym około 1 ms.

Nie są to oszałamiające wyniki, ponieważ podczas wcześniejszych testów 5G osiągana dużo lepsze rezultaty. Jednak powyższy eksperyment nie był przeprowadzony w paśmie milimetrowym (tj. 28 GHz), w którym to 5G ma osiągać prędkości przekraczające 10 Gbit/s. W tym przypadku mamy do czynienia z systemem pracującym na częstotliwości 3,5 GHz oraz korzystającym z kanału o szerokości 100 MHz. Przedstawiciele ZTE oraz Qualcomma potwierdzają, że w ich implementacji obecnej wersji standardu 5G NR zostały już uwzględnione wszystkie aspekty związane z warstwą fizyczną interfejsu radiowego. Oznacza to, że obie firmy zaimplementowały nowe metody kodowania kanału, schematy modulacji oraz strukturę szczelin czasowych wymaganą to osiągnięcia ultra niskich opóźnień.

Qualcomm 5G

Co prawda Qualcomm już się chwalił pierwszymi testami modemu 5G pracującego w paśmie 28 GHz. Jednakże zaprezentowane podczas testu urządzenie klienckie na pasmo 3,5 GHz jest jeszcze prototypem, który wielkością przypomina niewielką lodówkę. Jeszcze minie trochę czasu, zanim doczekamy się pierwszych urządzeń 5G wielkości smartfona. Jednak tego typu sukcesy dobrze rokują, ponieważ udowadniają, że standard 5G NR opracowywany przez 3GPP pozwala na budowę współdziałających ze sobą urządzeń, które w praktyce osiągają założone wcześniej wyniki.

Źródło: FierceWireless, Qualcomm

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.